قیمت ورق استیل

 

فلز های مختلف با کارایی های متفاوت دارای قیمت های مختلفی می باشند. گفتنی است که ورق استیل به عنوان یکی از کاربردی ترین ورق های فلزی، قیمت های مختلفی دارد. قیمت ورق استیل با توجه به نوع کارایی و یک سری از پارامترهای مختلف می‌ تواند متفاوت باشد. نکات متفاوتی در مورد قیمت ورق های استیل وجود دارد که افراد می‌ توانند با توجه به این نکات به خرید آن اقدام نمایند. لذا ما در این متن قصد داریم که نکاتی همچون قیمت ورق استیل، منصفانه بودن قیمت آن، عوامل تأثیر گذار بر قیمت ورق استیل، چگونگی کاهش قیمت آن، تاثیر جنس آن بر روی قیمتش و نکات مختلفی که در این مورد وجود دارد را برای افراد مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه شما نیز به عنوان یکی از خریداران ورق استیل قصد خرید آن را دارید، با ما همراه باشید تا نکاتی که در مورد آن وجود دارد را دریافت و سپس با توجه به این نکات نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

امروزه استفاده از ورق های مختلف فلزی نظرات بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. لذا بسیاری از افراد با خرید انواع ورق های استیل سعی بر آن دارند که از کارایی منحصر به فردی که آن ها دارند استفاده کرده و به بهترین نحو ممکن در بسیاری از جاهای مختلف از آن استفاده کنند. اما قیمت ورق استیل به عنوان یکی از گرانترین ورق های فلزی محسوب می شود. با توجه به کیفیت و جنسی که استیل دارد، معمولاً قیمت آن بسیار بالا می رود و افراد با توجه به این موضوع باید نسبت به خرید آن اقدام می نمایند. با توجه به بالا بودن قیمت ورق استیل افرادی که قصد خرید این ورق ها را دارند، باید توجه به این نکته داشته باشند که قیمت آن نسبت به کارایی که دارد بسیار مناسب می ‌باشد. گفتنی است که بسیاری از افراد از ورق های استیل کارایی مختلفی را در نظر دارند که با توجه به این کارایی ها، قیمت آن نیز برایشان مهم است. لذا بسیاری از افراد بر این باورند که قیمت ورق استیل بالا می باشد. اما به این نکته توجه ندارند که به استیل کارایی های منحصر به فردی دارد که هیچ کدام از ورق های دیگر مانند ورق آهن، آلومینیوم و… آن ها را دارا نمی باشد. پس توجه کنید که در زمان خرید اگر واقعاً به کارایی این ورق فلزی اعتقاد دارید، به قیمت آن توجه نکنید و بدون در نظر گرفتن قیمتش به خرید آن اقدام کنید.

ورق های استیل از نورد شمش های ریختگی استنلس استیل تولید و ساخته می‌شود و ۱۰۰ درصد قابل بازیافت (ذوب شده و دوباره قالب‌گیری می‌شوند) هستند.
 تا ۸۰ درصد از تولید استینلس استیل به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد. ۶۸
نام گزاری استیل های (۳۰۴، ۳۱۶ و…) برای اولین بار توسط انجمن آهن و فولاد آمریکا صورت گرفت.
مهمترین ورق استیل موجود در بازار ایران ورق استیل ۳۰۴ تایوان، ورق استیل ۳۱۶ تایوان ورق استیل کره و ورق استیل کلومبوس آفریقای جنوبی می‌باشد.
وزن ورق استیل تابع وزن آهن بوده و به دلیل ترکیب با عناصری مثل کروم چگالی ۸/۷ دارد.

قیمت ورق استیل در سایت بارمان فولاد طهرانی

آیا قیمت ورق استیل در حال حاضر منصفانه است

سوال بعدی که برای بسیاری از خریداران ورق استیل پیش می آید این است که آیا قیمت ورق استیل با توجه به وضعیت حال حاضر منصفانه می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که قیمت ورق استیل در حال حاضر آن چنان منصفانه نمی باشد؛ مخصوصاً در کشور ایران قیمت ورق استیل نسبت به بازار جهانی بسیار بالا می باشد و همین موضوع باعث گردیده که بسیاری از افراد با توجه به کارایی که از آن تحت نظر دارند در بعضی از موارد در زمان خرید دچار یک سری از مشکلات شوند. کشور ایران به عنوان یکی از کشورهایی می باشد که در صنایع مختلف فلز آلات، پیشرو بوده است. اما امروزه با توجه به تحریم‌ های جهانی علیه نظام اقتصادی ایران، قیمت ورق استیل و تمامی مشتقات استیل مانند لوله استیل و تجهیزات استیل مانند، بالا رفته و همین موضوع باعث شده است که خریداران در زمان خرید این فلز کمی دچار مشکلات شوند. نکاتی که در مورد این نوع از فلز وجود دارد نشان می دهد که قیمت ورق استیل آنچنان منصفانه نمی باشد اما آنچنان هم غیر قابل تحمل نیست و افراد می ‌توانند با توجه به قیمت بازار جهانی آن، امیدوار باشند که ورقی که خریداری می‌کنند قیمت تقریبا متعادلی دارد.

 

دسته بندی ورق استیل:

بطور کلی ورق های استیل به دو گروه تقسیم می‌شوند:

 1. استیل بگیر (نوعی ورق استیل که به آهنربا جذب می شود، فاقد عناصر نیکل و مولیبدن است، استیل‌های سری ۴۰۰ از این دسته هستند)
 2. استیل نگیر (نوعی ورق استیل که به آهنربا جذب نمی‌شود، کاربردی‌تر است ولی قیمت ورق استیل گران‌تری دارد، استیلهای سری ۳۰۰ رایج‌ترین نوع استیل نگیر می‌باشند)

ماده اولیه استفاده شده در ساخت متریال این ورق ها وابسته به درصد کربن، نیکل و کروم موجود در آن انواع مختلفی دارد، اما ورق‌های موجود در بازار معمولا از یکی از استیل‌های ۳۰۴، ۳۱۶، ۴۲۰، ۳۱۰، ۳۲۱، ۳۰۹ و ۴۳۰ ساخته می‌شوند. همچنین این ورق ها در برابر خوردگی بسیار مقاوم می‌باشند. عامل اصلی مقاومت استیل در برابر خوردگی، وجود حداقل ۱۱ درصد کروم  در آن می‌باشد که با افزایش کروم و افزودن نیکل و مولیبدن به آن، این مقاومت بیشتر هم می‌شود.

قیمت ورق استیل منصفانه در سایت بارمان فولاد طهرانی

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ورق استیل

عوامل مختلفی بر قیمت ورق استیل تاثیر گذار می باشد و این تأثیرگذاری باعث بالا رفتن و پایین آمدن قیمت ورق استیل می شود. لذا بسیاری از افرادی که امروزه در زمینه خرید و فروش ورق استیل فعالیت می کنند، همواره بر این مسئله واقف هستند که تنها خود منابع استیل و چگونگی تولید آن بر قیمت ورق استیل تاثیرگذار نیست. به طور مثال در زمان تهیه و تولید یک لوله استیل قیمت آن به یک سری از پارامترهای مختلف مانند ضخامت، نوع کیفیت استیل و شرایط متفاوت دیگری فرق می کند. اما چیزی که وجود دارد قیمت ورق استیل امروزه نه تنها با قیمت استیل تعیین نمی ‌شود بلکه به پارامترهای دیگر مانند شرایط ملی، شرایط جهان و… وابسته است. به طور مثال قیمت ورق استیل با توجه به تحریم ‌های اخیر بسیار افزایش داشته. لازم به ذکر است کمبود و ازدیاد منابع نیز بر قیمت ورق استیل تاثیر خود را دارد. پس باید توجه کرد تا با توجه به شرایطی که قیمت ورق استیل را تعیین می‌کند، نسبت به خرید آن ها اقدام نمایید. با توجه به اینکه این شرایط آنچنان استیل نمی باشد، بهتر است تا در زمان هایی که قیمت این فلز پایین می باشد نسبت به خرید آن ها اقدام نمایید.

 

عوامل موثر بر قیمت ورق استیل:


تهیه این مواد با قیمت ورق استیل مناسب به یکی از دغدغه‌های فعالان این حوزه تبدیل شده است.
یکی از عوامل موثر بر متنوع بودن قیمت ورق استیل میتوان به تفاوت در ضخامت آن‌ها از ۰٫۳ تا ۵۰ میلی‌متر اشاره کرد بطوری‌که هر چقدر ضخامت کم‌تر باشد قیمت ورق استیل بالاتری دارند.

نمودار نوسانات قیمت ورق استیل الیاژ L304:

نمودار قیمت ورق استیل - بارمان فولاد تهرانی

بنا به اخرین گزارش اقتصادنیوز، قیمت ورق استیل ۱۲۵۰*۲۵۰۰ با ضخامت‌ ۱۵٫۲۵و۳۰ از ۱۲۵ هزار ریال به ۱۱۵ هزار ریال رسیده است، همچنین ورق استیل ۱۲۵۰*۲۵۰۰ با ضخامت ۱۲ شش هزار ریال کاهش قیمت داشته است و قیمت ورق استیل ۱۵۰۰*۶۰۰۰ با ضخامت ۵و۱۰ نیز ۱۰ هزار ریال کاهش یافته است، قیمت ورق‌ استیل های دیگر هیچ‌گونه تغییری نکرده است.

از عوامل دیگر بر قیمت ورق استیل نوع آلیاژ آن ورق می‌باشد، که در زیر مواردی از آنها بیان شده است.

 

مقایسه قیمت ورق استیل:

 1. قیمت ورق استیل بگیر (استیل ۴۳۰): از بین استیل‌های سری ۴۰۰، استیل ۴۳۰، رایج ترین و ارزان‌ترین قیمت ورق استیل را داراست.
  از ویژگی های می‌توان به این‌که ورق شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد، مقاوم در برابر خوردگی و بدلیل عناصر آلیاژی بکار رفته کمتر، قیمت ورق استیل کمتری نسبت بهگروه استیل ۳۰۰ دارند و تقریبا هم قیمت با آهن گالوانیزه است.
  کاربرد در مواردی‌که نیاز به مقاومت در برابر رطوبت یا اسید وجود نداشته باشد، همچنین در دو نوع مات و براق در بازار موجود است.
 2. قیمت ورق های استیل نسوز (۳۰۹ و ۳۱۰): استیل ۳۰۹ با ۲۲ درصد کروم و ۱۲ درصد نیکل و استیل ۳۱۰ با ۲۴ درصد کروم و ۱۹ درصد نیکل نیز به دلیل درصد بالای کروم و نیکل به عنوان استیل نسوز شناخته می‌شوند.به این ورق ها، ورق آستنیتی نیز گفته می شود.
  از ویژگی های این ورق عدم پوسته شدن و عدم اکسید شدن در دمای بالارا می‌توان ذکر کرد.
  به علت استحکام بسیار بالا و مقاومت حرارتی بسیار بالای آنها در مواردی مثل کوره ها (صنایع فولاد ، نانوایی، شیرینی پزی و… ) استفاده می‌شوند، همچنین بدلیل تکنولوژی بالای ساخت و تولیدی که این ورق ها دارند کمیاب بوده و قیمت ورق استیل بالاتری نیز خواهند داشت.

 

 1. قیمت ورق استیل ضد اسید (استیل ۳۱۶): بدلیل وجود خاصیت استنلس استیل، این ورق استیل زنگ نزن است و خواص مغناطیسی ندارد (قابل صرف نظر کردن است بدلیل وجود خیلی کم) و در برابر خورندگی اسید مقاومت بسیار بالایی دارد.
  کاربرد این ورق استیل برای محیط هایی با خاصیت خورندگی و اسیدی مانند دریا، اسکله یا آب و هوای شرجی و نمکی و یا محیط هایی که با انواع اسید سر و کار داریم.
  قیمت ورق استیل ضد اسید با توجه به اینکه از کشورهای دیگر وارد می‌شود، می‌توان گفت قیمت ثابتی ندارد و وابسته به قیمت ارز (دلار)، همچنین موجودی یا عرضه و تقاضا نیز در قیمت ورق استیل ۳۱۶ موثر خواهد بود.
  قیمت ورق استیل ۳۱۶ به علت وجود عنصر مولیبدن در آن،نسبت به قیمت ورق استیل ۳۰۴ گران تر می‌باشد. وجود این عنصر موجب افزایش سختی و مقاومت در برابر خوردگی است.
  استحکام کششی استیل ۳۱۶ برابر ۵۱۵ مگا پاسکال،  نقطه تسلیم برابر ۲۰۵ مگا پاسکال، دانسیته ۸۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است و مدول الاستیسیته ۱۹۳ می‌باشد.

 

 1. ورق استیل طرح دار: این ورق استیل در انواع رنگی آبی، رنگی قرمز، رنگی طلایی، رنگی دودی، رنگی نقره ای، میرور طلایی، میرور نقره ای، گندمی، خشدار، میرور بگیر، میرور نگیر، میرور طلایی بگیر، میرور طلایی نگیر، میرور نقره ای بگیر، میرور نقره ای نگیر، گندمی بگیر، گندمی نگیر، طرح دار، چرمی، ورساچی، حبابی، اسلیمی، طرح ابر و باد، طرح چوب، طرح خاص، طلایی طرح دار و نقره ای طرح دار می‌باشند.
  کاربرد کلی در ساخت تجهیزات اسانسور (اتاقک آسانسور ، پنل دکمه های آسانسور ، پنل طبقات آسانسور و تزئینات داخلی)، ساخت لوازم خانگی، ساخت لوازم خانگی، تزئینات اتوموبیل، صنایع هواپیمایی و لوازم بهداشتی و سرویس های حمام و توالت دارد.
  کاربرد ورق استیل میرور طرح دار : خاصیت آینه ای بودن این نوع ورق جلوه زیبایی به صنعت معماری و تولیدات لوازم خانگی ایجاد کرده است.
  کاربرد ورق استیل خش دار دکوراتیو: تولید تجهیزات صنعتی و خانگی
  کاربرد ورق استیل طرح دار آنتی فینگر: استفاده در صنعت ساختمانی و تولید لوازم آشپز خانه به علت خاصیت ضد لک بودن
  کاربرد ورق استیل طرح‌دار: مورد استفاده در تولید لوازم خانگی ، استفاده در صنعت معماری ویژه نمای داخلی
  کاربرد ورق استیل طرحدار یا ورق استیل دکوراتیو: در مدل های کف پوش، با قیمتی مناسب تراز کاشی و سنگ مورد استفاده در کف آسانسور و اتاق ها، در مدل های سقفی، مورد استفاده در سقف اتاق ها و آسانسور با قابلیت نظافت آنی و از جنس میرور
  با توجه به اینکه ورق های استیل طرح دار غالبا از پایه ورق استیل نگیر یا ورق استیل ۳۰۴ می باشد قیمت ورق استیل طرح دار نسبت به قیمت ورق استیل های دیگر گران‌تر هستند و بطور کلی جز گران ترین های ورق استیل هستند.
 2. ورق استیل نگیر (استیل ۳۰۴): به‌دلیل وجود عنصر کروم خاصیت مغناطیسی نداشته و جذب آهنربا نمی شود و به آن ورق نگیر می‌گویند.
  کاربرد این ورق در صنایع غذایی و صنایع شیر است. به‌دلیل ترکیبات شیمیایی خاص این محصول، تماس این فلز با مواد غذایی حتی مواد فاسد شدنی مانند شیر هیچ ضرری برای انسان ندارد.
  استحکام کششی استیل ۳۰۴ برابر ۵۱۵ مگا پاسکال، نقطه تسلیم برابر ۲۰۵ مگا پاسکال، دانسیته ۷۹۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و مدول الاستیسیته ۱۹۳ می باشد.

 

 1. استیل ضد زنگ (استیل ۳۲۱): دارای ۱۷ درصد کروم و ۹ درصد نیکل است، به دلیل داشتن مقدار کمی تیتانیم (کمتر از ۱ درصد) به عنوان استیل ضد سایش نام برده می‌شود.
  تفاوت این ورق به دلیل با استیل ۳۰۴ وجود عنصر تیتانیوم است و به همین علت ازقیمت ورق استیل ۳۰۴ گران تر است. عناصر موجود در استیل ۳۲۱، کربن و منگنز و سیلیسیم و فسفر و گوگرد و نیکل و تیتانیوم می باشد.
  بایستی دقت کرد که قیمت ورق استیل SS 304 بسیار گران تر از  C.Sاست به همین دلیل از نظر مهندسی و اقتصادی استفاده از ورق استیل ۳۰۴ برای تمامی قسمت ها به‌دلیل قیمت ورق استیل آن به صرفه نیست .

      
کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می‌دهد که لایه ای روی استینلس استیل تشکیل می دهد. این با چشم عادی لایه دیده نمی شود ولی باعث می‌شود ارتباط بین هوا و فلز از بین برود و استیل خراب نشود. هرچه مقدار کروم بیشتر و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن موجود بیشتر باشند، این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن را افزایش می‌دهد.
استحکام کششی استیل ۳۲۱ برابر ۵۱۵ مگا پاسکال، نقطه تسلیم برابر ۲۰۵ مگا پاسکال، دانسیته ۷۹۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و مدول الاستیسیته ۱۹۳ می باشد.

حرف L بعد از نام استیلن استیل ها (مانند L316) بیانگر آن است که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از ۰٫۰۳% کاهش پیدا کرده است. این مقدار کم کربن باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری، همچنان لایه اکسید جهت محافظت روی سطح حضور داشته باشد .

در پایان لازم به ذکر است به‌‌دلیل اینکه استیل آلیاژی است که پایه آن از آهن و کمتر از ۲% کربن دارد، پس برای اطلاع دقیق‌تر از قیمت ورق استیل به بررسی بازار آهن نیز باید توجه کرد.

 

قیمت ورق استیل منصفانه در سایت بارمان فولاد طهرانی

چگونه در زمان خرید قیمت ورق استیل را کاهش دهیم

نکته بعدی که در مورد قیمت ورق استیل وجود دارد این است که چگونه می ‌شود در زمان خرید این فلز، قیمت آن را کاهش داد. در این مورد می توان گفت که افرادی که قصد خرید این فلز را دارند، باید توجه داشته باشند که قیمت ورق استیل با توجه به شرایطی که در بالا عنوان شد، متغیر می باشد. اما چگونه می توان آن را کاهش داد؟ در این مورد می توان گفت افراد می توانند با مراجعه به فروشگاه های مختلفی که به صورت عمده نسبت به فروش انواع ورق استیل اقدام می کنند، کمترین قیمت را برای خرید آن بپردازند. چیزی که وجود دارد این است که امروزه خرید تکی یک ورق استیل در مقایسه با خرید عمده ورق های استیل به صرفه نمی باشد. چنانچه قصد خرید ورق استیل را دارید و قصد کاهش قیمت آن را دارید، توجه داشته باشید که خرید ۵ عدد ورق در مقایسه با خرید یک عدد ورق بیشتر می باشد. اما بعضی از افراد سوالی برایشان پیش می آید و این سوال این است که اگر تنها قصد خرید یک ورق را داشته باشیم، چگونه قیمتش را کاهش دهیم. در این مورد می توان گفت افراد می توانند با مراجعه به فروشگاه های مختلفی که توسط دیگر دوستان و آشنایان معرفی شده‌ اند، نسبت به خرید ورق استیل خود اقدام نمایند.

تاثیر جنس ورق استیل بر قیمت آن

سوال بعدی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا از جنس ورق استیل بر قیمت ورق استیل تاثیر گذار می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که بله، جنس آن بر قیمت ورق استیل تاثیر گذار می باشد. لذا امروزه از ورق های استیل از جنس های مختلفی تولید می شود. بعضی از جنس ها هستند که در میانه آن ها استیل وجود ندارد و آب استیل بر روی آن می دهند. قیمت ورق استیل اصلی در مقایسه با قیمت ورق استیل آب کاری شده بسیار متغیر می باشد. لذا استیل هایی که از کشورهای مختلف وارد ایران می ‌شوند و یا از منابع داخلی به وجود می‌ آیند نیز قیمت های مختلفی دارند. به طور مثال قیمت ورق استیل وارداتی در مقایسه با قیمت ورق استیل داخلی ممکن است کمی بالاتر باشد. پس می توان گفت که این قیمت ها با توجه به نوع و جنس می‌تواند متفاوت باشد و افراد باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند. البته استیل های بازیافتی که مجدداً به چرخه بهره وری رسیده اند، در مقایسه با سایر استیل های اصلی، قیمت کمتری دارند. لذا کارایی که افراد از این استیل ها در نظر دارند، با توجه به نوع جنس آن متفاوت است و همین موضوع باعث می شود که قیمت آن متغیر شود.

قیمت ورق استیل بر اساس جنس آن در سایت بارمان فولاد طهرانی

نکات پایانی در مورد قیمت ورق استیل

در پایان توجه داشته باشید که قیمت ورق استیل ، تحت شرایط مختلفی که در متون بالا به آن اشاره شد، ممکن است متفاوت باشد. نکاتی که در متن بالا به آن اشاره شد همگی در زمان خرید باید مورد استفاده قرار ‌گیرند، تا قیمت ورق استیل را با توجه به نکات عنوان شده با بهترین کیفیت و قیمت خریداری نمایند. اگر قصد خرید این ورق های استیل را دارید، توجه داشته باشید که قیمت ورق استیل آنچنان بالا نمی باشد، اما تحت شرایط امروزی ما کمی بالا رفته و ممکن است پس از استیبل شدن شرایط قیمت ورق استیل نماید.

خدمات و قیمت ورق استیل در سایت بارمان فولاد طهرانی

 خدمات و قیمت ورق استیل در شرکت ما

شرکت بارمان فولاد طهرانی به عنوان یکی از شرکت‌ های ارائه دهنده ورق استیل، توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جلب نماید. سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید این است که قیمت ورق استیل که در شرکت ما به افراد ارائه می ‌شود در مقایسه با سایر شرکت ‌های مختلف و فروشندگان متفاوت چگونه می باشد. در این مورد می توان گفت که قیمت ورق استیل در شرکت ما در مقایسه با سایر شرکت ها آنچنان بالا نمی باشد و همین موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد با توجه به نکاتی که در متون بالا به آنها گوش زد کردیم، نسبت به خرید از شرکت ما اقدام نمایند.  شرکت بارمان فولاد طهرانی به عنوان یکی از وارد کننده ها و تامین کننده های انواع ورق های استیل، لوله های استیل و… فعالیت خود را سالیان سال است حفظ کرده و همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد با خرید ورق های ارزان از شرکت ما کار خود را راه انداخته و اقدامات لازم را بر روی ورق های استیل ارزان قیمت ما اعمال نمایند.