لوله استیل

اطلاعاتی تازه در خصوص لوله استیل (کاربردی که کمتر با آن آشنایی دارید)

در این مقاله شما می‌توانید با تاریخچه لوله استیل و آلیاژهای بکاررفته در آن، کاربرد در ساختمان سازی (بصورت نرده‌های استیل) و انواع صنایع، معیارهای انتخاب هر لوله (با توجه به شرایط فیزیکی و…) و همچنین تشخیص مرغوبیت یک لوله استیل آشنا شوید.

لوله استیل

قرن‌هاست که از فولاد در صنایع استفاده می‌شود، اما عیب فولاد آن است که در برابر خوردگی آسیب پذیر بوده و اشکالات دیگری هم داشت که باعث می شد دانشمندان به دنبال آلیاژهای جایگزین باشند که بتوانند در شرایط سخت کار کنند.

استیل در واقع همان فولاد است که با انجام عملیات و تغییر آلیاژ ساخت (مقدار مشخصی کروم ، نیکل و کربن ترکیب شده)، باعث ضد زنگ شدن آن شده و به آن استنلس استیل می‌گویند.
همچنین کربن را در هنگام ساخت آلیاژ استیل به آهن اضافه می‌کنند و باعث می شود لوله استیل در برابر عوامل محیطی از خود مقاومت بالایی نشان دهد و باعث افزایش سختی نیز می شود.

بطور کلی لوله ها در انواع لوله استیل، درزدار، مانیسمان، گالوانیزه، داربستی، جدارچاهی موجود می‌باشند.
لوله استیل را به عنوان بستری فلزی توخالی برای انتقال سیالات و مواد جامد پودری شکل در نظر می‌گیرند، که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می دهند.
لوله استیل به علت داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی این فلز یکی از پر کاربردترین لوله ها در کارهای مهندسی می‌باشند.
این مقاومت بر اثر وجود فلز کروم ناشی می‌‍شود. طرز کارکرد بدین صورت است که کروم یک لایه اکسید سطحی تشکیل می‌دهد، که لایه های زیرین را یک لایه اکسید سطحی ایجاد کرده و از خوردگی محافظت می کند. و حتما باید سطح لوله زنگ نزن باید در تماس با عوامل اکسید کننده باشد.
مقدار کم کروم مثلا ۵% مقاومت به خوردگی آهن را افزایش می دهد اما برای رسیدن به لوله استیل زنگ نزن حداقل ۱۲% کروم باید افزوده شود. همچنین عناصر آلیاژی مانند نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، کربن، نیتروژن و مس می توانند استحکام، شکل پذیری و سایر خصوصیات مقاومت مصالحی لوله استیل را بهبود بخشند.

امروزه افرادی که قصد استفاده از انواع لوله ها را دارند، با توجه به نوع کارایی که از آن در نظر دارند، یکی از آن ها را مورد استفاده قرار می‌ دهند. اما یکی از مهم ترین لوله هایی که امروزه کاربرد بسیار فراوانی دارند، لوله استیل(steel pipe) است. نکاتی که در مورد لوله استیل وجود دارد همواره باعث شده تا افراد با استفاده از آن در محیط های مختلف، مزیت هایی که لوله استیل دارد را مورد استفاده قرار داده و بهترین کارایی را از آن داشته باشد. لذا ما در این مطلب قصد داریم تا نکات مختلفی در مورد لوله استیل برای افراد عنوان کرده و کارایی لوله و انواع آن، قیمت، برترین تولید کننده های این لوله، ابعاد و نکات مهمی که در زمان خرید باید به آن توجه شود را برای افراد مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه قصد استفاده از لوله استیل را دارید، با ما تا پایان همراه باشید تا نکاتی که در مورد این لوله وجود دارد را خوانده و با آن آشنا شوید.

امروز لوله های مختلفی با کارایی های متفاوت موجود می باشند که می توان با استفاده از آن ها بهترین بهره وری را داشت. این سوال برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید که لوله استیل در مقایسه با سایر لوله ها، چه کارایی دارد؟ در این مورد می توان گفت که لوله استیل یکی از بهترین و با دوام ترین لوله ها می باشد. شاید بسیاری از لوله ها باشند که در مقابل آب و رطوبت دچار زنگ زدگی و یا فرسایش شوند اما لوله استیل به گونه ای می باشد که به هیچ وجه دچار این مشکلات نخواهند شد. این افراد به راحتی می ‌توانند از آن استفاده نمایند. گفتنی است لوله استیل امروزه در ابعاد و نمونه‌ های مختلفی وجود دارد که در مورد این موضوع بیشتر در مطالب دیگر صحبت خواهد شد. لوله های استیل در ایران و خارج از ایران تولید شده و بسیاری از افراد با توجه به کیفیتی که تولیدات داخل و خارج دارند از آن ها استفاده می کنند. لازم به ذکر است بعضی از لوله ها تنها آب استیل خورده‌ اند و از درون چدن و یا فولاد می باشند. البته این نوع از لوله ها در مقایسه با سایر لوله های دیگر نیز بسیار خوب و کارا می باشند. گفتنی است امروزه برای تولیدات لوله استیل و ورق استیل، سعی شده از بهترین و با کیفیت ترین استیل ها استفاده شود. اما اینکه لوله استیل با ورق استیل چه تفاوت هایی دارد باید گفت که لوله استیل را برای مصارف خاص استفاده می کنند و اما ورق استیل را می‌توان برای هر کاری مورد استفاده قرار داد.

انبوه لوله استیل در سایت بارمان فولاد طهرانی

کارایی لوله استیل

اگر بخواهیم در مورد کارایی لوله های استیل صحبت کنیم باید گفت که کارایی های مختلفی را این لوله دارد و در محیط های مختلفی استفاده می شود. یکی از کارایی لوله استیل، این است که این لوله برای محیط هایی استفاده می ‌شود که آن محیط مرطوب بوده و امکان زنگ زدگی هایی مانند آهن و یا تخریب فلز هایی مانند آلومینیوم وجود دارد. گفتنی است در بعضی از اوقات از لوله های استیل برای زیباسازی محیط های مختلف استفاده می شود. به طور مثال افراد برای زیبا سازی نرده های راه پله، لوله های استیل استفاده می ‌کنند و با بست‌ های مختلفی آن را به پله ها نصب می کنند. در کل می‌ توان گفت که کارایی لوله های استیل بسیار زیاد هستند. اما با توجه به قیمتی که دارد در بعضی از جاهایی که آن چنان اهمیت ندارند از آن ها استفاده نمی شود. لذا صرفه اقتصادی ندارد.

کارایی لوله استیل در شرکت بارمان فولاد طهرانی

ویژگی های لوله استیل

ویژگی های لوله استیل از دوجهت عمومی و اختصاصی مورد بررسی قرار می گیرد. انواع لوله استیل دارای خواص و ویژگی های مشترکی هستند که به اختصار می توان به مواردی از آن ها اشاره کرد. ضد زنگ بودن، ضد خوردگی در آب و هوای مرطوب، ضد خوردگی در آب دریا، عدم تغییر رنگ، مقاومت بالا، دوام بسیار بالا، قابلیت بازیافت، راحتی در تعویض، مقاومت در برابر دماهای بسیار بالا و بسیار پایین از ویژگی های مشترک لوله استیل در انواع مختلف می باشد.

لوله استیل را با ویژگی های منحصر به فرد و اختصاصی که در زیر شرح می دهیم را می توانید بشناسید. این ویژگی ها در سه دسته مختلف ابعاد، ضخامت و وزن قرار می گیرند.

ابعاد یا اندازه لوله استیل طبق شماره های اسمی یا NPS از یکدیگر متمایز می شوند. این شماره های NPS برای لوله های کوچکتر و لوله های با قطر بزرگتر متفاوت است. این شماره برای انواع مختلف منحصر به فرد بوده و طبق قطر خارجی در نظر گرفته می شوند. به دلیل ضخامت متفاوت انواع لوله استیل قطر داخلی آن ها متفاوت است.

ضخامت نیز از ویژگی های بسیار مهم برای توصیف لوله است. ضخامت لوله نسبت مستقیم با استحکام و پایداری دارد. زیرا پایداری و استحکام یک لوله است که مشخص می کند برای چه مواردی از آن استفاده شود. ضخامت طبق فرمول طراحی برای ضخامت، فشار و تنش مجاز محاسبه می شود. زمانی که عدد schedule یا ضخامت لوله بالاتر باشد یعنی ضخامت لوله بیشتر است و طبق ضخامت می توان قطر داخلی را تعریف کرد.

وزن لوله در نهایت با مشخص شدن قطر و ضخامت تعیین می شود. هرچقد ضخامت و قطر بیشتر باشد مسلما عدد مربوط به وزن لوله نیز افزایش پیدا می کند.

با در نظر گرفتن این ویژگی ها می توان موارد استفاده لوله را مشخص کرد.

انواع لوله استیل

در مورد انواع و ساخت لوله های استیل باید گفت لوله استیل در بخش های لوله بدون درز استیل ۳۰۰، لوله استیل درزدار ۳۰۰، لوله استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ و دوبلکس که در دو مدل بدون درز و درزدار برای مصرف کنندگان فراهم شده است. گفتنی است هر کدام از این لوله ها دارای کارایی مختلف خود می باشند و افراد می‌ توانند با توجه به نیاز خود از آن ها استفاده نمایند. سوالی که برای بسیاری از افراد واضح می‌باشد این است که چگونه می توان هر کدام از نمونه های گفته شده را به کار برد. در این مورد می توان گفت افرادی که نیاز دارند تا از یک لوله با کیفیت استفاده کنند بهتر است که به این مقوله توجه ویژه ای داشته باشند. گفتنی است انواع لوله استیل با توجه به کارایی که لوله های استیل دارند، مشخص می شود. لذا هر کدام از این لوله ها، نمونه های خاص خود را دارند و افراد با توجه به نیازشان می توانند از آن ها استفاده کنند. گفتنی است که هر کدام از لوله های استیل کد مشخصی دارند و افراد در زمان خرید باید آن کد را داده تا بتوانند آن را خریداری کنند.

انواع لوله استیل در سایت بارمان فولاد طهرانی

قیمت لوله استیل

نکته بعدی که در مورد قیمت لوله استیل وجود دارد این است که قیمت لوله استیل با توجه به نوع لوله، متراژ و ابعاد آن متغیر می‌ باشد. لذا هر کدام از لوله هایی که در متن بالا گفته شد یک کارایی خاص خود را دارد و همین موضوع باعث شده که قیمت آن ها متفاوت باشد. در مورد این نکته باید گفت که قیمت لوله استیل با توجه به کارایی که دارد بسیار مناسب می باشد و افراد اگر به یک لوله با دوام که در مقابل رطوبت و عوامل محیطی مقاوم است نیاز دارند، باید به قیمت لوله توجه نکرده و آن را برای کارهای خود خریداری نمایند. البته قیمت لوله استیل با توجه به کشور و یا شرکتی که آن را تولید می ‌کند بسیار مربوط است. لذا اگر تولید داخل هستند و اگر در شرکت هایی که با کیفیت بالا آن را تولید می کنند، تولید شده مطمئنا قیمت آن بالا خواهد بود. توصیه ما به شما این است که در زمان خرید لوله استیل سعی کنید که اگر قیمت این لوله بالا بود به آن توجه نکنید و کارآیی را در نظر بگیرید و بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

قیمت لوله استیل در شرکت بارمان فولاد طهرانی

برترین تولید کننده های لوله استیل

اگر بخواهیم در مورد برترین تولید کننده های لوله استیل صحبت کنیم، باید گفت که امروزه تولید این لوله در بسیاری از نقاط دنیا انجام می شود. کشور ما ایران به عنوان یکی از بهترین تولید کننده های لوله استیل در خاورمیانه محسوب می شود، اما مهمترین آن ها نمی باشد. شرکت‌ ها و کشورهای مختلفی امروزه به تولیدات لوله استیل پرداخته و این لوله با کیفیت را برای بسیاری از کارهای مختلف به وجود می‌ آورند. توصیه ما به افرادی که قصد خرید انواع لوله استیل را دارند این است که با پرس و جو از افرادی که قبلا نسبت به خریداری این لوله اقدام کرده اند بهترین نوع آن را انتخاب کنند. اگر ما بخواهیم یک کشور خاص را نام ببریم، ممکن است بهترین اطلاعات را به شما ندهیم و همین موضوع باعث یک مشاوره غلط می گردد. اما بهترین راه برای اینکه بدانید بهترین لوله استیل چه لوله ای است، این می باشد که قبل از خرید از مشاوران و افرادی که در این زمینه آگاهی دارند سوال های خود را بپرسید و سپس نسبت به خرید آن ها اقدام نمایید.

برترین تولبد کننده لوله استیل سایت بارمان فولاد طهرانی

ابعاد لوله استیل

سوال بعدی که برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید این است که ابعاد انواع لوله های استیل به چه صورت می باشد. در این مورد می توان گفت که لوله استیل دارای ابعاد مختلفی می باشند و هر کدام دارای کارایی مختلفی بوده است. اما ابعاد لوله استیل چه از لحاظ ضخامت و چه از لحاظ ارتفاع متفاوت بوده و بعضی از لوله ها بسیار بلند می باشند که می توان با خرید هر کدام از شاخه های یک لوله استیل بلند آن را به چند بخش تقسیم کرد و از کارایی آن به روش های مختلفی استفاده نمود.

ابعاد لوله استیل در سایت بارمان فولاد طهرانی

نکات مهم در زمان خرید لوله استیل

افرادی که قصد خرید انواع لوله استیل را دارند باید در زمان خرید به نکات ویژه ای توجه داشته باشند. این نکات ویژه در بخش های مختلفی تقسیم بندی می شوند. به طور مثال افراد در زمان خرید باید حتماً به جنس لوله های استیل توجه ویژه داشته باشند و سپس نسبت به خرید آن اقدام نمایند. لذا بعضی از لوله های استیل هستند که به صورت آب کاری شده مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از لوله ها ممکن است کارآیی آن چنان زیادی برای افراد نداشته باشند و افراد دیگران نتوانند آن را استفاده کنند. همین موضوع باعث می ‌شود که آن ها دچار ضررهای مالی شوند. توصیه ما به افراد این است که حتماً در زمان خرید به قیمت آن ها توجه داشته باشند و آن ها را از فروشگاه‌ های خریداری کنند، که قیمت های مناسب را بدهند. به طور مثال سایت بارمان فولاد طهرانی در زمینه فروش انواع صنایع استیل فعال بوده و قیمت لوله استیل، قیمت ورق استیل و قیمت سایر مشتقات استیل را با بهترین کیفیت و قیمت ارائه می ‌دهد.

خرید لوله استیل سایت بارمان فولاد طهرانی

بحث پایانی در مورد لوله استیل

در پایان می توان گفت که شرکت بارمان فولاد طهرانی به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در زمینه فروش انواع مشتقات استیل و چیزهایی که مربوط به استیل است، فعالیت می کند. شرکت بارمان فولاد طهرانی به عنوان یکی از شرکت های فعال در زمینه فروش انواع لوله های استیل، فعالیت ‌های خود را انجام می دهد. همانطور که در بالا به آن ها اشاره شد، همه از نکاتی می باشند که افراد باید در زمینه خرید انواع لوله استیل به آن ها توجه داشته باشند. گفتنی است که شما می‌ توانید لوله اصلی خود را از فروشگاه ما خریداری کرده و بهترین کیفیت و قیمت را در اختیار داشته باشید.