یکی از فلزات بسیار پرکاربرد و مقاوم که در تمام دنیا مورد استفاده قرار میگیرد و بصورت گسترده در کشور ما نیز تولید میگردد ورق های فولادی می باشند، ساختار اصلی فولاد تشکیل شده از آهن و کربن می باشد باید بدانید که آهن خالص به تنهایی کاربردی ندارد به همین خاطر از آلیاژهای مختلف آن که ترکیبی از آهن ، نیکل، کروم، منگنز و… می باشد استفاده می شود. ترکیب شدن هر یک از این عناصر با هم آلیاژهای مختلفی از فولاد را به وجود می آورد که هرکدام ویژگی های خاصی دارند بطور مثال منگز موجب می شود سختی فولاد بالا برود، کروم و نیکل باعث می شود فولاد خاصیت ضد زنگ پیدا کند و در مقابل خورندگی مقاومت بالای داشته باشد و عنصر تنگستن موجب بالا رفتن استحکام در فولاد می شود.

ابعاد لوله استیل در سایت بارمان فولاد طهرانی قیمت ورق استیل منصفانه در سایت بارمان فولاد طهرانی

بطور کلی ورق های فولادی به دو نوع تقسیم می شوند:

۱ فولاد کربنی: فولاد ساده کربنی تشکیل شده از کربن و عناصر معمولی مثل سیلیسم، منگنز، گوگرد، فسفر و

۲ فولاد آلیاژی: این نوع فولاد از آهن و برخی عناصر دیگر مانند کروم و نیکل تشکیل می­ شود که در نتیجه این ترکیب استیل ضد زنگ یا استنلس استیل بدست می آیدکه بسیار مقاوم بوده و خاصیت ضد خوردگی بالای دارد.

شرکت بارمان فولاد طهرانی با مدیریت آقای مهدی طهرانی واردکننده و تامین کننده : انواع لوله، لوله استیل ، ورق استیل ، میلگرد ، شیرالات ، اتصالات و انواع فلنج در مقاطع استیل ، INCONEL , MONEL , DUPLEX , 321 , 310S , 316L , 304L و کربن استیل WCB , A234 , A106 و A105 می باشد.بدیهی است با در نظر گرفتن تجربه و تخصص این شرکت مدیران مرتبط با تهیه و تامین تجهیزات این صنایع قبل از هر گونه خریدی مشاوره با این شرکت را در لیست کاری خود قرار دهند.

———————————————————————————————————

استنلس استیل چیست؟

در این بخش به توضیحاتی در مورد فلز استیل می پردازیم تا بتوانید با این فلز وانواع آن ونوع کاربری در صنایع مختلف آشنا شوید استنلس استیل (stainless steel) یا فولاد ضد زنگ یکی از پر کاربردترین آلیاژهای موجود در بازار می باشد.در ادامه توضیحاتی در مورد استنلس استیل خواهیم داد تا شما نیز بتوانید قبل از خرید با شناخت کامل واطلاعات دقیق تر بهترین انتخاب و خرید راداشته باشید.

اگر همین حالا نگاهی به اطراف خود بیندازید احتمالا لوازم مختلفی را در خانه ، محل کار و خیابان خواهید دید که به نوعی قسمتی یا تمام آن از فلز لوله استیل ساخته شده است . باتوجه به درصد کروم و نیکل موجود در این فلز مقاومت و خاصیت ضد خورندگی آن متفاوت می باشد اما بطور معمول بیشتر از ۹۵درصد انواع استیل که بسیار هم پر کاربرد می باشند در سه گروه تقسیم بندی می شوند که هر کدام با یک عدد خواص نشان داده می­شوند.

۱٫استیل با آلیاژ ۲۰۱ :این نوع که توسط آهن ربا هم تاحدودی جذب می شود قابلیت ضد زنگ نداشته که در اصلاح به آن استیل بگیر می­گویند.

۲٫استیل با آلیاژ ۳۰۴ :این نوع از استیل توسط آهن ربا جذب نمی شود ودر اصطلاح به آن استیل نگیر می­گویند. این نوع استیل در مقابل آب زنگ نمی­زند و در بسیاری از لوازم مورد استفاده قرار می­گیرد مانند لوازم آشپزخانه، قاشق و چنگال، سبد استیل، آب چکان، ترولی حمل ظروف و…

۳٫استیل با آلیاژ ۳۱۶:این نوع استیل نسبت به دوالیاژ قبلی قیمت بالاتری دارد.به دلیل خواصیت ضد زنگ زدگی-ضد خورندگی در مقابل اسید و مقاومت بالا در برابر حرارت در بسیاری از صنایع دارویی ،غذایی وپزشکی و همچنین تولید مخزن استیل مورد استفاده قرار میگیرد.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر سه نوع استیل تقریبا ظاهری شبیه به هم دارند معمولا ابتدایی ترین کار که برای تشخیص استیل ۲۰۱از ۳۰۴به کار می برند استفاده از آهن ربا و خاصیت جذب می باشد که بادرصدی خطا روبرو است اما بهترین راه تست قطره آنالیز یا آنالیز در آزمایشگاه جهت تشخیص استیل ۲۰۱ از استیل۳۰۴ می باشد .

شاید بپرسید پس تفاوت استیل ۳۰۴ با استیل ۳۱۶ در چیست ، می توان گفت که تفاوت اصلی در میزان و نوع عناصر بکار رفته می باشد.در استیل ۳۰۴ حدود ۱۸% کروم و ۸% نیکل بکار رفته در صورتیکه استیل ۳۱۶ دارای ۱۶% کروم ، ۱۰% نیکل و ۲% مولیبدن است . مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی ا ز کلراید (مثل آب دریا ) به آن اضافه می شود .

یکی ازاولین موارد و اصلی ترین چیزهایی که از استنلس استیل در ذهن هرفرد خطور میکند قابلیت ضد زنگ بودن استیل میباشد البته قابلیت های دیگری نیز در استیل وجود دارد که باعث استفاده گسترده در خیلی از صنایع می شود از قبیل مقاومت بالا در برابر حرارت و سرما وقابلیت انعطاف پذیری استیل میباشد.

علت ضد زنگ بودن استنلس استیل چیست؟

وقتی که استیل حداقل ۱۰٫۵درصد کروم داشته باشد قابلیت ضد زنگ پیدا می کند ، کروم بعد از اینکه با اکسیژن هوا ترکیب می شود اکسید کروم تشکیل می شود بعد از این ترکیب لایه ای بر روی استنلس استیل ایجاد می شود که بطور طبیعی قابل دیدن نیست اما همین لایه ایجاد شده بر روی استنلس استیل مانع ارتباط بین هوا و فلز می شود و همین امر باعث سالم ماندن استیل می شود، البته با افزایش درصد کروم و اضافه شدن عناصری دیگر همچون مولیبدن و نیکل لایه محافظ بر روی ا ستنلس استیل تقویت شد و مانع زنگ زدن آن می شود.

انواع گرید استنلس استیل :

استیل گرید۳۰۰:این نوع از استیل در اصطلاح به استیل نگیر یا غیر مغناطیسی معروف هست که از آلیاژهای آهن ، کروم ، نیکل و دارای کربن کمتر از ۱/۰درصد می باشد.این گرید شامل استیل ۳۰۴ که درواقع رایجترین نوع استیل می باشد و استیل ۳۱۶که در صنایع مختلف از جمله صنایع پزشکی و غذایی بسیار پرکاربرد هست می شود. همچنین در تولید مخزن استیلاز گرید استیل استفاده می شود.

استیل گرید ۴۰۰ :این گرید از استیل به نام استیل بگیر یا مغنا طیسی نیز شناخته میشود که ترکیبی از آلیاژهای آهن وکروم می باشد و داری کربن کمتر از ۱/۰ درصد است.این گرید استیل شامل استیل۴۱۰ ، استیل۴۲۰ و استیل ۴۳۰ میباشد که معمولا از این گرید استیل جهت دکوراسیون داخلی ، تزئینات ، تولید لوازم آشپزخانه و تولید قاشق چنگال استفاده می شود.لازم است بدانید که گاهی حرف L که مخفف Low carbon است را مشاهده میکنید این حرف نشان دهنده این امر می باشد که مقدار کربن آلیاژ به کمنر از ۰٫۰۳ درصد کاهش پیدا کرده است و همین امر موجب میشود که بعد از جوشکاری بر روی استیل همچنان لایه محافظتی که روی سطح وجود داشته به قوت خود باقی بماند.

مزایایی استفاده از استنلس استیل :

۱٫عمر طولانی به دلیل مقاومت بالا وخاصیت ضد زنگ

۲٫زیبایی بالاو ظاهری جذاب جهت استفاده در تزئینات

۳٫قابلیت شتشو و بهداشتی بودن استیل

۴٫تحمل حرارت تا ۱۰۰۰درجه

۵٫تحمل سرما تا۲۰۰درجه زی سفر

۶٫مناسب استفاده در مکانهای مرطوب

تفاوت ورق سیاه و ورق استیل

گروه صنعت: ورق‌های استیل، صفحاتی از جنس فولادی ضد زنگ می‌باشند. این ورق‌ها به صورت قطعات مربع و یا مستطیل شکل که در ابعاد متفاوتی تولید می‌گردد. ورق‌های استیل ضخامت کمی دارند و سطح آن صیقل شده، صاف و براق می‌باشد

.

ورق استیل چیست؟

ورق‌های استیل آلیاژهایی بر پایه فلز آهن با حدود ده درصد فلز کروم هستند. بعضی از ورق‌های استیل دارای مقادیر بالایی با حدود بیش از سی درصد کروم و یا کمتر از پنجاه درصد آهن نیز می‌باشند. زمانی که این نوع ورق‌ها در برابر اکسیژن هوا قرار می‌گیرند، کروم موجود در آن‌ها با اکسیژن ترکیب شده و یک لایه اکسیدی اکسید کروم بر روی سطح آن ایجاد می‌گردد که به این صورت ورق فلزی از زنگ زدگی در امان خواهد ماند.

در انتخاب ورق‌های استیل، توجه به عواملی همانند مقاومت به خوردگی، خواص مکانیکی، حرارتی و موجودیت در بازار بسیار مهم می‌باشد.

کاربردهای ورق استیل

این نوع ورق‌ها در صنایع تولید شکر، آسیاب، تولید روغن، تولید سیمان، کاغذ، مواد شیمیایی، صنعت ساخت قطعات بزرگ در کشتی سازی و ساخت پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به برخی دیگر از کاربردهای ورق استیل اشاره می‌نماییم:

۱٫پوشش بدنه، سقف و درب آسانسور (گرید ۴۳۰ و ۳۰۴)

۲٫تولید قاشق، چنگال و کارد (گرید ۴۱۰)

۳٫تولید پمپ، دریچه‌ها، تجهیزات شیمیایی و کاربردهای دریایی (گرید ۳۱۶)

۴٫تولید تانکرهای حمل مواد شیمیایی و همچنین سوخت

۵٫تولید لوازم خانگی (گرید ۴۳۰)

۶٫تولید لوازم الکتریکی همانند ترانسفورماتورها

۷٫تولید بدنه خودرو، کامیون و هواپیما

۸٫سقف ساختمان‌ها

ابعاد و وزن ورق استیل

ورق‌های استیل معمولا در ابعاد ۱*۲، ۱/۲۵*۲/۵۰، ۱/۲۲*۲/۴۴، ۳*۱/۵، ۱/۵*۶ و ۲*۶ متر تولید و عرضه می‌گردند.
وزن این نوع ورق‌ها از وزن آهن پیروی می‌کند و به دلیل ترکیب با عناصری مانند کروم، عدد چگالی استیل ۷/۸ نیز خواهد بود.

بطور مثال، وزن یک برگ ورق ۲ میل ۳۰۴ وزنی، حدود ۳۱ کیلوگرم جهت ابعاد ۱*۲ متر خواهد بود.

انواع ورق استیل

۱٫ ورق استیل سری ۳۰۰ :

ورق استیل ۳۰۴: ورق استیل با موارد استفاده رایج در صنعت و ساختمان همانند حفاظ استیل
ورق استیل ۳۱۶: موارد استفاده آن در صنایع غذایی، جراحی پزشکی و صنایع دریایی می‌باشد (ضد اسید هستند)

ورق استیل ۳۲۱: دارای درصد بالای تیتانیوم و همچنین مقاوم به خوردگی

۲٫ ورق استیل سری ۴۰۰ :

ورق استیل ۴۱۰: مقاوم در برابر خوردگی و سایش

ورق استیل ۴۲۰: موارد استفاده در لوازم آشپزخانه همانند قاشق، چنگال و کارد

ورق استیل ۴۳۰: در درجه حرارت پایین دارای شکل پذیری خوبی می‌باشد و همچنین مقاوم در برابر خوردگی است.

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه، فلزی مسطح از جنس آهن می‌باشد که کاملا بر روی آن صیقل خورده است. ورق سیاه به دو صورت رول و همچنین برش خورده نیز تولید می‌گردد.

ورق سیاه یکی از اصلی ترین دسته آهن آلات ورق می‌‌باشد. ورق سیاه همان نورد گرم بوده که به دو بخش معمولی و صنعتی تقسیم بندی می‌شود.

بیشترین موارد استفاده از ورق سیاه در کدام قسمت‌ها می‌باشد؟

·صنعت پتروشیمی

·صنعت تانکر سازی

·صنعت سد سازی

·صنایع ساخت و ساز سنگین فلزی

·صنعت ساختمان

·صنعت خودرو سازی

خصوصیات ورق سیاه:

۱٫ کاهش هزینه

۲٫ دارای انعطاف پذیری بالا

۳٫ سهل شدن در نظارت

۴٫ دارای پوشش دهی سطح

ضخامت و ابعاد ورق سیاه:

ضخامت این نوع ورق در ابعاد مختلفی از  ۵/۱ میلی متر الی ۱۰۰ میلی متر در بازار موجود است. به غیر از استانداردها، ضخامت ورق نیز در قیمت ورق سیاهو همچنین وزن آن تاثیرگذار می‌باشد. ابعاد ورق سیاه از عرض به اندازه‌های ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانت مشخص می‌شوند که کلیه این اندازه‌ها از جهت طولی محدودیتی نخواهد داشت و متناسب با نیاز مصرف کننده تولید می‌گردد.

در حالت فابریک نیز با توجه به اندازه سفارش می‌توان هر اندازه و ابعادی را تولید نمود، ولی برخی از ابعاد مرسوم و پرکاربرد می‌باشند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌نماییم:

۱٫ورق سیاه با ابعاد ۲۰۰۰ در ۱۰۰۰ میلی متر

۲٫ورق سیاه با ابعاد ۲۵۰۰ در ۱۲۵۰ میلی متر

۳٫ورق سیاه با ابعاد ۶۰۰۰ در ۱۰۰۰ میلی متر

۴٫ورق سیاه با ابعاد ۶۰۰۰ در ۱۲۵۰ میلی متر

۵٫ورق سیاه با ابعاد ۶۰۰۰ در ۱۵۰۰ میلی متر

۶٫ورق سیاه با ابعاد ۶۰۰۰ در ۲۰۰۰ میلی متر

۷٫ورق سیاه با ابعاد ۱۲۰۰۰ در ۲۰۰۰ میلی متر

نحوه محاسبه وزن ورق سیاه

وزن این نوع ورق‌ها به استانداردی که بر طبق آن تولید شده است بستگی دارد. در ادامه یک نمونه از وزن ورق تولید شده بر اساس استاندارد St37 تهیه شده است. در حالت کلی جهت محاسبه وزن ورق سیاه می‌توان از فرمول ذیل استفاده نمود:

وزن ورق سیاه = طول ورق (بر اساس میلیمتر) * عرض ورق (بر اساس میلیمتر) * ضخامت ورق (بر اساس میلیمتر) * چگالی ورق

چگالی ورق: در حالت استاندارد، چگالی آهن ۷٫۸۶ می‌باشد که گاها عدد ۸ در نظر گرفته می‌شود.

کیفیت تولید، ضخامت و همچنین ابعاد ورق تولیدی قیمت ورق سیاه را در بازار مشخص می‌نماید.

کارخانه‌هایی که ورق سیاه تولید می‌کنند:

در ایران کارخانه‌های فراوانی ورق سیاه را تولید می‌کنند که اصلی ترین آن‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

·فولاد مبارکه اصفهان

·فولاد کاویان

·فولاد اکسین اهواز

·فولاد سبا

·فولاد غرب

برخی ورق‌های سیاه نیز از کشورهای روسیه، قزاقستان، کره جنوبی، چین و هند وارد ایران می‌شوند که در مقایسه با محصولات فولاد مبارکه اصفهان به مراتب کیفیت پایین تری دارند. ورق سیاه با توجه به موارد ذکر شده در هر کارخانه ای می‌توانند با قیمت‌های مختلفی ارائه گردند که به همین علت قیمت ورق سیاه نیز متفاوت می‌باشد.

ورق استیل نسوز ۳۰۹

ورق استیل

مشخصات

ورق استیل نسوز ۳۰۹ (heat resistant) یکی از مهمترین ورق های استیل سری یکی ۳۰۰ می‌باشد که به دلیل مقاومت به حرارت مناسب با اسم نسوز همراه هستند. به طور کلی ورق های فولادی کاربردهای متفاوتی دارند . در جنس های مختلفی تولید می‌شوند. فرآیند مورد نیاز به طور کلی نورد می‌باشد، ورق ها از نظر جنس فولادشان به دو نوع ساده کربنی و استنلس یا زنگ نزن که در بازار ایران به استیل شناخته می‌شود، تقسیم می‌شوند. ورق‌های فولادی ساده کربنی به دو دسته اصلی گرم و سرد تقسیم می‌شوند و این نام گذاری به واسطه نحوه تولید آن‌ها می‌باشد. در خط تولید ورق های گرم، تختال‌های فولادی گداخته نورد می‌شوند و به ورق گرم در انواع مختلف تبدیل می‌شوند و برای ساخت ورق های سرد فرآیند نورد آن‌ها در دمای پایین اتفاق می‌افتد همزمان با کاهش ضخامت بر طولشان افزوده می‌شود و تبدیل به ورق سرد می‌شوند که معمولا ضخامت کمتری نسبت به ورق‌های گرم دارند، این ورق ها نیز در انواع مختلف و کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. این دو نوع ورق از لحاظ ظاهر، خواص و ریز ساختار با یکدیگر متفاوت هستند. اما ورق استیل ۳۰۹ نسوز در دسته ورق های از جنس فولاد زنگ نزن قرار می‌گیرد، کد سه رقمی این آلیاژها نمایان‌گر ترکیب شیمیایی استیل می‌باشد. ورق استیل ۳۰۹ خاصیت مغناطیسی نداشته این نوع ورق ها در بازار با نام نگیر شناخته می‌شوند.

خرید ورق استیل ۳۰۹

در بازا آنالیز استیل ۳۰۹ نسوز با کد ۱٫۴۸۲۸ نیز شناخته می‌شود. خرید ورق استیل ۳۰۹ نسوز در حالت کویل (رول) یا از پیش برش خورده انجام می‌شود و ضخامت این نوع ورق معمولا بین ۰/۳ تا ۵۰ میلیمتر در عرض های ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتیمتر می‌باشد و بر حسب کیلوگرم خرید و فروش می‌شوند. عمده تولیدات موجود در بازار محصول کشورهای تایوان، چین، کره، هند و … می‌باشد. قیمت ورق استیل ۳۰۹ در مقایسه با نوع دیگر استیل نسوز، ورق استیل نسوز ۳۱۰ ارزان‌تر می‌باشد.

تولید ورق استیل نسوز ۳۰۹

برای تولید ورق استیل نسوز ۳۰۹ابتدا باید تختال استیل با این جنس تولید شود و برای ساخت این تختال ها باید فولاد سازی در کوره مخصوصی با اتمسفر خنثی یا خلا انجام شود سپس مذاب با ترکیب مورد نظر به روش ریخته گری پیوسته (مداوم) به صورت تختال ریخته می‌شود. تختال ها که مقاطع ضخیمی هستند توسط هوا برش در طول های مشخصی بریده می‌شوند و آماده‌ی نورد می‌شوند. تختال های استیل ۳۰۹ در دمای بالا پیش گرم می‌شوند و وارد غلطک‌های نورد می‌شوند، طی چند سری نورد ( معمولا هفت مرحله) ضخامت ورق استیل به صورت تقریبی به ضخامت مورد نظر می‌رسد. به دلیل دمای بالای این فرآیند سطح ورق دچار اکسیداسیون سطحی می‌شود البته میزان اکسیداسیون استیل ۳۰۹ کمتر از سایر انواع ورق استیل می‌باشد اما در صورت نیاز برای حذف اکسیدهای سطحی ورق استیل ۳۰۹ نسوز از شات بلاست، اسید شویی، شست و شو با آب و پولیش‌کاری کمک گرفته می‌شود. اکثرا برای رسیدن به ضخامت و ابعاد نهایی و سطحی صاف و براق از یک مرحله نورد سرد نیز استفاده می‌شود. در صورت انجام فرآیند نورد گرم تحت اتمسفر کنترل شده مثل آرگون میزان اکسیداسیون سطحی به حداقل می‌رسد.

کاربرد ورق استیل نسوز ۳۰۹

ورق استیل ۳۰۹ نسوز علاوه بر مقاومت به خوردگی مناسب و به دلیل وجود مقادیر زیاد کروم به اکسیداسیون در دمای بالا نیز مقاومت نشان می‌دهد، ورق استیل ۳۰۹ تقریبا تا دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد نسبت به اکسید شدن مقاومت می‌کند. ورق استیل ۳۰۹ نسوز در ساخت برخی اجزای کوره ها، ساخت غلطک‌های مخصوص تولید کاغذ، سیستم های کاتالیسی در پتروشیمی ها و کاربردهایی ازین دست که نیاز به تحمل حرارت دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق استیل ورقی از مقاطع فلزی است که از فلز خالص استیل با ترکیب سایر عنصر ها ساخته می شود.

ورق استیل یا استنلس استیل (به لاتین stailess steel) یا فولاد زنگ نزن در آلیاژها و کاربردهای متعددی تولید و عرضه می شوند.

در یک دسته بندی کلی ورق های استیل به دو گروه استیل بگیر (ورق استیلی که به آهنربا جذب می شود) و استیل نگیر(ورق استیلی که به آهنربا جذب نمی شود) تقسیم می شوند.

در دسته بندی کلی ورق های نگیر کاربردی تر و در عین حال گرانتر هم هستند.

اما در طبقه بندی دقیق تر ورق های استیل ،براساس آلیاژ دسته بندی می شوند:

ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۲۰

ورق استیل ۳۰۹

ورق استیل ۳۱۰

ورق استیل ۳۱۶

ورق استیل ۲۰۱

ورق استیل رنگی

ورق استیل طرحدار

البته اختصاراتی مانند حرف s   یا L  نیز بعد از این آلیاژها معانی خاصی به شرح زیر دارند:

حرف L انتهای آلیاژ ورقاستیل مانند ۳۰۴L یعنی

حرف S انتهای آلیاژ ورقاستیل مانند ۳۱۶S یعنی

ورق استیل تولید کدام کشور است؟

ورق استنلس استیل در کشور ما تولید نمی شود و در گذشته از آمریکا ، ژاپن و آلمان وارد کشور می شده است ؛ولی امروزه  بیشتر از کشورهای چین،تایوان و آفریقای جنوبی وارد می شود.

ورق استیل چه ابعادی دارد؟

ورق های استنلس استیل بیشتر در ابعاد ۱*۲ متر و ۱/۲۵*۲/۵۰ متر و ۱/۲۲*۲/۴۴ متر و ۳*۱/۵ متر و ۱/۵*۶ متر و ۲*۶ متر تولید و عرضه می شوند.

وزن ورق استیل چقدر است؟

وزن ورق استیل از وزن آهن تبعیت می کند و به خاطر ترکیب با عناصری مثل کروم عدد چگالی استیل ۷/۸ خواهد بود.

برای مثال وزن یک برگ ورق۲ میل ۳۰۴ وزنی حدود ۳۱ کیلوگرم برای ابعاد ۱*۲ متر است.

قیمت ورق استیل چند است؟

ورق استیل بسته به عوامل مختلفی قیمت گذاری می شود که در تاریخ نگارش این مقاله قیمتی بین ۶۵۰۰ تومان تا ۴۵۰۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم دارد.

استیل چیست؟
آلیاژی که پایه آن از آهن است و کمتر از ۲% کربن دارد استیل یا فولاد نامیده میشود.

بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری مشخص می شود.

افزایش مقدار کربن سبب افزایش سختی و مقاومت می شود اما از مقدار شکل پذیری آن کاسته می شود.

موارد استفاده درصد کربنی نوع فولاد ساده کربنی
میخ.پرچ.لوله های درزدار کمتر از ۰٫۱۵ نرم
تیرآهن.میل گرد.چرخ دنده ۰٫۱۵ تا ۰٫۳ کم کربن
شفت.میل لنگ.فنر ۰٫۳ تا ۰٫۶ با کربن متوسط
اره.آچار.مته.پیچ گوشتی ۰٫۶ به بالا پر کربن
فولادهای ساده کربنی و آلیاژی چیست؟

فولادها به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی دسته بندی می شوند.در فولادهای ساده کربنی به جز کربن و بعضی عناصر معمول(مثل سیلیسیم و منگنز و گوگرد و فسفر)عنصر دیگری وجود ندارد.
با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی تولید می شود که خواص بسیار عالی دارند.به عنوان مثال با افزودن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استینلس استیل به دست می آید که در برابر خوردگی های مختلف مقاومت بالایی دارد.

چه چیز باعث می شود استینلس استیل ضد زنگ باشد؟

استیل وقتی ضد زنگ است که حداقل۱۰٫۵%  (ده و نیم درصد) کروم داشته باشد.کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ای روی استینلس استیل تشکیل می دهد.

این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند.

مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن استینلس استیل را افزایش می دهد.

فرق استیل ۳۰۴ با ۳۱۶ چیست؟

استیل ۳۰۴ حاوی ۱۸% کروم و ۸% نیکل است در صورتی که استیل ۳۱۶ دارای ۱۶% کروم ۱۰% نیکل و ۲% مولیبدن است.

مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی در برابر کلراید(مثل آب دریا)به آن اضافه می شود.

آیا استینلس استیل ها جذب آهنربا می شوند؟

استینلس استیل های سری ۳۰۰ که دارای نیکل هستند جذب آهنربا نمی شوند در صورتی که سری ۴۰۰ که دارای نیکل نبوده وفقط کروم دارند جذب آهنربا می شوند.

آیا استینلس استیل قابل بازیافت است؟

استینلس استیل ۱۰۰% قابل بازیافت است.استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می شود.بین ۶۵ تا ۸۰ درصد از تولیداستینلس استیل در جهان به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد.

آیا استینلس استیل می تواند در دماهای بسیار بالا یا پایین کار کند؟
بله استینلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بسیار بالا(تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد) و بسیار پایین(تا ۲۰۰- درجه سانتی گراد)دارد.

نام گذاری های استیل ها(۳۰۴ و ۳۱۶ و….) توسط چه کسی صورت گرفته است؟
انجمن آهن و فولاد آمریکا برای اولین بار اقدام به دسته بندی و نام گذاری استینلس استیل ها نمود و مشخصات فیزیکی و شیمیایی و نیز دستورالعمل تولید آنها را عرضه نمود.

ورق استیل نوعی ورق فلزی است با خاصیت فلز استیل.

از ویژگی های قابل ملاحظه استیل می توان به براقی ، زیبایی ، سطح صاف و صیقلی ، عدم زنگ زدگی یا خوردگی به مرور زمان نام برد.

ورق استیل دارای چند ویژگی قابل تمیز به شرح ذیل است :

ورق استیل نگیر

ورق استیل براق

ورق استیل مات

ورق استیل خش دار

ورق استیل روکش دار

ورق استیل نسوز

ورق استیل ضد اسید

ورق استیل نیز مانند ورق گالوانیزه و ورق های روغنی به دو صورت رول و شیت عرضه می گردد.

معمولا رول های ورق های استیل در سه عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتی متر تولید و عرضه می شوند.

ورق های استیل از ضخامت های ۳۵ صدم میل تا ۲۰ میل قابل عرضه می باشند.

ورق های استیل فابریک در دو اندازه ۲۰۰*۱۰۰ و ۲۵۰*۱۲۵ و ۱۲۲*۲۴۴ سانتی متر موحود می باشند.

جدول زیر جدول وزنی ورقاستیل است که می تواند در محاسبات عددی به شما کمک نماید:

موارد استفاده

درصد کربنی

نوع فولاد ساده کربنی

میخ.پرچ.لوله های درزدار

کمتر از ۰٫۱۵

نرم

تیرآهن.میل گرد.چرخ دنده

۰٫۱۵تا ۰٫۳

کم کربن

شفت.میل لنگ.فنر

۰٫۳تا ۰٫۶

با کربن متوسط

اره.آچار.مته.پیچ گوشتی

۰٫۶به بالا

پر کربن

انواع ورق استیل :

توزیع ورق استیل نسوز

پخش عمده استینلس استیل ,۳۰۴ , ۳۱۶ ,
۳۰۹ ,۳۱۰ , ۳۱۴ , ۳۲۱ , ۴۳۰ , ۴۲۰ , ۴۰۹,
استیل , ورق طرحدار , ورق خشدار , بگیر, نگیر,
ضد اسید, استنلس استیل ورق استیل ضدزنگ  ، ورق استیلزنگ نزن

قیمت استیل ، ورق رول استیل ، خریدار استیل ، قیمت روزانه استیل
استیل نگیر مات براق
(۱٫۴۳۱۰) ۳۰۱
(۱٫۴۳۰۱) ۳۰۴
(۱٫۴۳۰۷) ۳۰۴L
(۱٫۴۵۴۱) ۳۲۱

استیل ضد اسید(۱٫۴۴۰۱) ۳۱۶
(۱٫۴۴۰۴) ۳۱۶L
(۱٫۴۵۷۱) ۳۱۶Ti

استیل نسوز(۱٫۴۸۲۸) ۳۰۹
(۱٫۴۸۳۳) ۳۰۹S
(۱٫۴۸۴۵) ۳۱۰S
(۱٫۴۸۴۱) ۳۱۴

استیل بگیر مات براق(۱٫۴۵۱۲) ۴۰۹
(۱٫۴۰۰۶) ۴۱۰
(۱٫۴۰۲۸) ۴۲۰
(۱٫۴۰۱۶) ۴۳۰لوله استیل

استیل , ورق طرحدار , ورق خشدار , بگیر, نگیر,
ضد اسید ورق نسوز ورق آتشخوار ، قیمت روزانه ورق استنلس استیل ، استیل مشبک ، قیمت ورق استیل، پلیت پانچاستیل ، توریی استیل stainless steel،
استیل نگیر ،استیل  براق ،استیل مات ، استیل  تک پلیش
(۱٫۴۳۱۰) ۳۰۱
(۱٫۴۳۰۱) ۳۰۴
(۱٫۴۳۰۷) ۳۰۴L
(۱٫۴۵۴۱) ۳۲۱
استیل ضد اسید
(۱٫۴۴۰۱) ۳۱۶
(۱٫۴۴۰۴) ۳۱۶L
(۱٫۴۵۷۱) ۳۱۶Ti
استیل نسوز
(۱٫۴۸۳۳) ۳۰۹S
(۱٫۴۸۴۵) ۳۱۰S
(۱٫۴۸۴۱) ۳۱۴
استیل بگیر مات براق خشدار no4
(۱٫۴۵۱۲) ۴۰۹
(۱٫۴۰۰۶) ۴۱۰
(۱٫۴۰۲۸) ۴۲۰
(۱٫۴۰۱۶) ۴۳۰

پیر بارتیه مهندس فرانسوی در سال ۱۸۲۱، مشاهده کرد که با افزایش مقدار مشخصی کروم به آهن، سفتی و مقاومت به خوردگی اسیدی آن بسیار افرایش می‌یابد

لئون گویله و آلبرت پورتوین در ۱۹۰۹ درفرانسه بطورمستقل ریزساختار آلیاژ های  آهن کروم و نیکل را بررسی کردند

رایجترین نوع فولاد ضدزنگ استیل‌های سری ۳۰۰ هستند که خود به انواع مختلفی مثل  ۳۰۴، ۳۰۵، ۳۱۶، ۳۲۱ و ۳۴۷ تقسیم می‌شوند و در بین آن‌ها استیل ۳۰۴ با اختلاف قابل توجهی از بقیه پرکاربردتر و رایج‌تر است.

استیل ۳۰۴ و تعداد دیگری از استیل‌های این سری شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل هستند و به همین دلیل به نام استیل ۸-۱۸ هم شناخته می‌شوند.

البته نام استیل ۸-۱۸ اشاره به نوع خاصی از استیل ندارد چون فقط درصد دو آلیاژ نیکل و کروم را نشان می‌دهد. علاوه بر این کربن این استیل‌ها کمتر از ۰.۰۸۸ درصد است و خاصیت آهنربایی ندارند.

استیل ۳۱۶ پس از استیل ۳۰۴ دومین استیل رایج در بین استیل‌های آستنیتی است.

این استیل  به «استیل ضدزنگ گرید دریایی» هم معروف است و معمولاً شامل ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن است و به همین دلیل به استیل ۱۰-۱۸ هم معروف است.

تغییر در نسبت کروم و نیکل و افزودن مولیبدن باعث شده تا این استیل مقاومت بیشتری در مقابل فرسایش، به‌ویژه فرسایش ناشی از کلر داشته باشد.

به همین دلیل برای وسایلی که باید در تماس زیاد با عوامل فرساینده مانند مواد شیمیایی، حلال‌ها، و آب شور باشند، مناسب است.

این نوع از استیل معمولاً در ساخت کاردها و ابزارهای برنده و لوازم مرغوب آشپزخانه استفاده می‌شود و برای تاسیات دریایی نیز مناسب است.

فلز آهن را همه می شناسیم، استیل آلیاژی است که در اثر ترکیب چند ماده با فلز آهن به دست می آید و ساخت این آلیاژ ویژگی هایی را به فلز آهن می بخشد که آن را برای ساخت لوله مناسب می کند.

یکی از عناصری که در ساخت آلیاژ استیل به کار می رود و طی یک فرآیند شیمیایی به آهن اضافه می شود، کربن است.این ماده تا مقدار ۲ درصد مجاز است که به آهن اضافه شود. مواد دیگری نیز برای ساخت محصول ما به فلز آهن اضافه می شود که همه آن ها در کنار هم ویژگی های آلیاژ استیل را تشکیل می دهند و نسبت ترکیب آن ها با آهن، این ویژگی ها را تغییر می دهد. کربن خود به تنهایی باعث ایجاد خاصیت مقاومت می شود، وجود عناصر دیگر که در ادامه با آن ها آشنا می شویم باعث ایجاد خاصیت انعطاف پذیری در استیل می شود.

فولادهای آلیاژهایی از آهن و کربن هستند که میزان کربن در آنها کمتر از ۲ درصد می باشد، همچنین در مقادیر کمتر از ۱ درصد و گوگرد و فسفر در مقادیر جزئی به عنوان Mn و Si عناصری مانند ناخالصی در فولادها یافت می شوند. البته فولادهای آلیاژی حاوی مقادیر زیادی عنصر آلیاژی می باشند. به طور کلی قطعات ریختگی فولادی به دو دسته اساسی تقسیم می شوند . خصوصیات فولاد توسط ترکیب شیمیایی خصوصا کربن کنترل می شود.

اگر میزان کربن موجود در فولاد کم باشد فولاد کاملا نرم می باشد و استحکام آن نیز پایین خواهد بود و هر چه درصد کربن بالا رود استحکام افزایش و قابلیت انعطاف کاهش خواهد یافت. عملیات حرارتی نیز تاثیر اساسی بر خواص مکانیکی فولادها دارد. هر چه درجه حرارت تمپر بالا می رود از یک طرف قابلیت انعطاف و درصد کاهش سطح مقطع افزایش می یابد و از طرف دیگر سختی، استحکام نهایی و نقطه تسلیم افت می کند.

استنلس استیل گروه دیگری از آلیاژهای مورد نظر ماست که به طور جداگانه آن را معرفی می کنیم، وجود عنصری به نام  کروم در ترکیباتی که استیل را ایجاد می کند باعث تولید این آلیاژ جدید با ویژگی های منحصر به فرد می شود.

استیل سری ۴۰۰ و کاربرد های آن

steel 410 استیل ۴۱۰ : مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد.

steel 420 استیل ۴۲۰ : گرید مخصوص کارد و چنگال قابلیت پولیش خوبی دارد.

steel 430 استیل ۴۳۰ : گرید مخصوص دکوراسیون است به عنوان مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد قسمت اعظم استیلهای طرحدار با گرید ۴۳۰ بگیر می باشد این گرید قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد و مقاوم در برابر خوردگی است و به علت عناصر آلیاژی کمتر قیمت کمتری نسبت به گروه استیل ۳۰۰ ( استیل ۳۰۴ ، استیل ۳۱۶ ، استیل ۳۲۱ ) دارد.

استنلس استیل های مغناطیسی ,دارای میزان کمی کربن بوده وکروم و مولیبدن به عنوان عناصر اصلی در این آلیاژ محسوب می گردد.

این گروه بوسیله عملیات حرارتی سخت شدنی نبوده ( به علت وجود کربن پایین ) ودر کلیه شرایط مغناطیسی می باشند.

استیل‌های سری ۳۰۰

رایجترین نوع فولاد ضدزنگ استیل‌های سری ۳۰۰ هستند که خود به انواع مختلفی مثل ۳۰۳، ۳۰۴، ۳۰۵، ۳۱۶، ۳۲۱ و ۳۴۷ تقسیم می‌شوند و در بین آن‌ها استیل ۳۰۴ با اختلاف قابل توجهی از بقیه پرکاربردتر و رایج‌تر است.

استیل ۳۰۴ و تعداد دیگری از استیل‌های این سری شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل هستند و به همین دلیل به نام استیل ۸-۱۸ هم شناخته می‌شوند. البته نام استیل ۸-۱۸ اشاره به نوع خاصی از استیل ندارد چون فقط درصد دو آلیاژ نیکل و کروم را نشان می‌دهد. علاوه بر این کربن این استیل‌ها کمتر از ۰٫۰۸ درصد است و خاصیت آهنربایی ندارند.

استیل ۳۱۶ پس از استیل ۳۰۴ دومین استیل رایج در بین استیل‌های آستنیتی است. این استیل که به «استیل ضدزنگ گرید دریایی» هم معروف است و معمولا شامل ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲۲ درصد مولیبدن است و به همین دلیل به استیل ۱۰-۱۸ هم معروف است.

تغییر در نسبت کروم و نیکل و افزودن مولیبدن باعث شده تا این استیل مقاومت بیشتری در مقابل فرسایش، به‌ویژه فرسایش ناشی از کلر داشته باشد و به همین دلیل برای وسایلی که باید در تماس زیاد با عوامل فرساینده مانند مواد شیمیایی، حلال‌ها، و آب شور باشند، مناسب است.
این نوع از استیل معمولا در ساخت کاردها و ابزارهای برنده و لوازم مرغوب آشپزخانه استفاده می‌شود و برای تاسیات دریایی نیز مناسب است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *